w ,

Jak pielęgnować azalię domową?

Azalie to piękne rośliny, które są popularne zarówno w ogrodach, na działkach czy na domowych parapetach. Nie są trudne w utrzymaniu i pielęgnacji, jednak wymagają systematycznego doglądania, żeby były piękne i zdrowe. Dziś skupimy się na pielęgnacji azali domowych, ponieważ właśnie zimą i jesienią, jest czas kwitnienia tych roślin. Dowiedz się jak pielęgnować azalię domową. 

Jak pielęgnować azalię azalia (1)

Czyli takie, które hodujemy w doniczce na parapecie. Na miejsce „zamieszkania” azalii warto wybrać parapet najbardziej nasłonecznionego okna. Azalie przepadają za światłem dziennym. Warto jednak uważać, żeby temperatura w miejscu, w którym stoi azalia, nie przekraczała 15 stopni ani nie spadała poniżej 12.

Mimo zamiłowania do światła, azalie nie lubią zbyt wysokich temperatur. Trzeba też pamiętać, żeby nie otwierać przy niej okien, ponieważ nie lubi przeciągów. Dobrze jest zapewnić azalii niższą temperaturę nocą, jeśli w dzień była narażona na upały. Taka sama sytuacja jest zimą.

Nie powinno się włączać kaloryfera przy azalii, ale jeśli w pokoju chodzi ogrzewanie, to nocą trzeba zapewnić kwiatu nieco niższą temperaturę. Latem azalia powinna być przeniesiona do chłodnego pomieszczenia lecz z dużą ilością światła. Można ją także przesadzić do ogrodu, jednak trzeba ją osłonić od wiatru innymi roślinami. Jeśli wyniesiemy ją na balkon, także trzeba pamiętać, żeby nie była narażona na działanie wiatru.

Pierwsza zasada przy podlewaniu azalii to dbałość o to, żeby ciągle miała wilgotną ziemię, jednak nie można dopuścić do tego, żeby stała w wodzie. Przed podlaniem rośliny, trzeba na chwilę odstawić wodę, żeby wszystko co w niej zawarte, opadło na dno. Nie należy także wlewać całego dzbanka wody, trzeba zostawić trochę wody na dnie.

Trzeba bardzo uważać, żeby azalia nie miała mokrych kwiatów, ponieważ bardzo źle na to reaguje. Latem podlewamy azalię tak samo jak zimą, jednak dbamy o to, żeby miała zroszone liście. Najlepiej wtedy podlewać azalię wieczorem lub bardzo wcześnie rano.

azalia (3)

Azalia zaczyna więdnąć zazwyczaj wtedy kiedy jej korzenie są przesuszone. W takim wypadku, trzeba wstawić ją, bez doniczki, na kilka minut do miski wypełnionej wodą.

Azalia lubi być często nawożona. Najlepiej co dwa tygodnie, zarówno zimą jak i latem.

Po przekwitnięciu, wiosną, trzeba zapewnić azalii nową, większą doniczkę, wyłożoną ziemią wymieszaną z torfem. Po przesadzeniu trzeba podlać kwiat. Nawożenie dopiero jesienią. Można podciąć najdłuższe pędy azalii po przesadzeniu.


  1. Kalendarz ogrodnika
  2. Jak się pozbyć ogrodowych szkodników przed zimą?
  3. Co trzeba zrobić we wrześniu na działce?

Originally posted 2015-11-18 20:21:51.

Hotel dla owadów – zrób to sam!

Kwiaty w ogrodzie